Evde Doğal Elma Sirkesi YapımıMalzemeler:
* 3 kg elma
* 1 yemek kaşığı elma sirkesi
* Kaynamış soğutulmuş su
* bir tutam tuz
* 1 fincan toz şeker
Elmaların yalnız dış kabuk ve çekirdek kısımlarından elma sirkesi yapılabilir. Yani para verip aldığınız meyveyi tüketip, kalan kısımlarını sirke için kullanabilirsiniz. Elinizde bol miktarda elma var ise, elmaları ufak ufak doğrayarak da kullanabilirsiniz.Elma sirkesi yapımı için en uygun elma türü, şeker oranı yüksek kış elmalarıdır. Değişik çeşitlerin bir araya getirilerek kullanılması da sirkeye ayrı bir lezzet katar. Sirke yapımında kaçınılması gereken elma türleri ise ham ve ekşi olanlardır.
Kullanılacak kaplar, cam veya ahşap olmalıdır. Pazardan aldığınız ucuz plastik kaplar da iş görebilir, ancak sağlık açısından cam veya ahşap malzeme tavsiye ediyorum.

elmass

Tarifi
Elmalar yıkandıktan sonra, kullanılacak malzeme ve kavanozlar sıcak suyla bir güzel yıkanmalıdır. Elmalar küçük parçalara ayrıldıktan sonra, preslenerek veya katı meyve sıkacağından geçirilerek sularını çıkartın (veya yalnız parçacıklar halinde) bir kavanoza yerleştirin. 3 kg elma için 3 lt. kaynamış soğumuş suyu ilave edin. İsterseniz malzemeleri daha az kullanıp suyunu arttırabilirsiniz,  elma ve su eşit olursa daha iyi netice alabilirsiniz.Maya olsun diye 1 yemek kaşığı sirke, bir fincan tozşeker ve 1 çimdik kaya tuzu ekleyin.

Elma sirkesi 2Bakterilerin verimli çalışmasını sağlayacak sıcaklık ve oksijen (havalanma) önemlidir. Sirkenin havayla teması arttırmak için, mümkün olduğunca geniş ağızlı ve sığ bir kavanoz seçilir. Elma meyve suyu, üstte boşluk kalacak şekilde kavanoza doldurulmalı, meyve sineğinin geçemeyeceği, fakat havalanmanın sağlanabileceği temiz bir bez veya tülbentle kavanozun ağzı kapatılmalıdır. Zaman zaman bir kez karıştırarak havalanmayı sağlamak, sirkeleşmeyi hızlandırır. Sirkeleşme için ılık (15-25 C) bir ortam tercih edilir, Sirke küpü güneş ışığından uzak, loş bir yerde saklanır. Elma suyundaki şeker, fermantasyona uğrayarak, önce alkole, sonra asetik bakterilerinin yaptığı fermantasyonla asetik asite, yani sirkeye dönüşür. Yapım sırasında sirkeleşmeyi hızlandırmak için daha önce yapılan doğal elma sirkesi katılabilir.

Elma sirkesi için seçilen elma türü ve koşullara göre üç- altı hafta içinde oluşur. Sirke kokusu alınmaya başlandığından itibaren, her gün tadarak istenilen tat ve asit derecesi (yüzde 4-8 asit oranı) elde edilene kadar işleme devam edilir. Elde edilen sirke fermantasyonun devamını engellemek için birkaç kat tülbentten, kahve filtresi vb. filtrelerden veya süzme yoğurt kesesinden geçirilerek iyice süzülür. Böylece  kalıntılarından arındırılır. Hava almasına olanak vermeyen ince uzun şişelere, tam dolacak şekilde aktarıldıktan sonra serin, loş, güneş ışığı almayan bir yerde saklanır.

Ne kadar süzersek süzelim, ev koşullarında doğal elma sirkelerinde fermantasyon tam olarak durdurulamaz; şişede, şifai özelliklerinin göstergesi olan yumuşak kaygan yapısıyla deniz anasını andıran düz bir tabaka oluşur. Bu tabaka bakterilerin atıklarından oluşur ve sirke kullanılacağı zaman atılır. Doğal sirkeler rafine olanlara göre daha bulanıktır. Fakat pastörize veya damıtılarak üretilen rafine elma sirkeleri, yüksek sıcaklıklardan ötürü, ona şifai özellikleri kazandıran enzimler, mineral maddeler, vitaminler, pektin, malik ve tartarik asitler açısından fakirleşir, bir kısmını tamamen yitirir…

Benzer Yazılar

Kısaca Stresin Zararları

Stres, vücudun bütün hormon dengesini bozabilir. Her organın normal işleyişini karaciğer, dalak, ince-bağırsaklar, beyin, kalp, dolaşım sistemini aksatabilir. Ne yazık ki, sizi streslerden korumak mümkün değildir, iç rahatlığını korumanın yollarını çocukluktan başlayarak öğrenip geliştirmek, güç iştir. Dış ve iç gerilimleri azaltmak için yaşam biçimini değiştirme, kendini yeniden değerlendirme ve psikolojik yönlendirme yoğun çabalar gerektirir. Gerçekleştirebilirse,...

Mısır Püskülünün Faydaları

Mısır püskülü’nün  içerisinde yoğun miktarlarda potasyum, sodyum ve kalsiyum gibi vücudun ihtiyacı olan mineraller ve elementler bulunmaktadır. Mısır püskülü içerisinde uçucu yağlar, reçine, bitkisel şekerler ve allantoin isimli bir madde bulunmaktadır. Madde vücuttan ödem atıcı ve idrar sökücü bir bileşiktir. Ayrıca allontoin enzimi bakteri öldürücü etkisiyle sivilcelere iyi gelmekte, cilt bakım kremleri ve güneş kremlerinde...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN